Відокремлений структурний підрозділ

БЕРЕЖАНСЬКИЙ ФАХОВИЙ КОЛЕДЖ

Національного університету біоресурсів і природокористування України

  вул. Академічна 20, м. Бережани, Тернопільська обл., Україна, 47501
A
A
A
31 ТРАВНЯ – ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ З ТЮТЮНОПАЛІННЯМ
Featured

31 ТРАВНЯ – ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ З ТЮТЮНОПАЛІННЯМ

Щороку 31 травня весь світ відзначає День боротьби з тютюнокурінням. Всесвітній день боротьби з тютюнопалінням запропонований у 1987 році Всесвітньою організацією охорони здоров’я та відзначається 31 травня кожного року.

39

В цей день по всьому світу проходять антитютюнові акції.

Метою Дняивідмови від палінняє активні дії посприянню у зниженні поширення шкідливої тютюнової залежності. Це включає в себе боротьбу проти тютюнопаління в усіх прошарках суспільства. Широке інформування суспільства про шкідливий і згубний вплив тютюну на здоров’я курця і оточуючих його людей здатне позитивно вплинути на самосвідомість безлічі курців. Завдяки достатній обізнаності населення про шкоду паління для здоров’я та доступних методах позбавлення від цієї шкідливої звички багато громадян прагнуть позбутися згубної нікотинової залежності. Деякі люди не усвідомлюють всієї тяжкості наслідків від вживання тютюну для свого здоров’я і здоров’я своїх дітей.

Статистика щодо паління і його наслідків насправді жахлива, і не лише в Україні, а й у світі. Кожна цигарка скорочує життя на кілька хвилин. В Україні склалася особливо небезпечна ситуація щодо активного поширення тютюнопаління у молодіжному середовищі. Не менш небезпечним є пасивне куріння, особливо для дітей та молоді. Саме воно спричиняє численні бронхіти, пневмонії, астми, серцево-судинні та неврологічні ускладнення.В середньому одну сигарету викурюють в 10 затяжок за 5 хвилин, але це хвилини справжнісінького руйнування, під час якого 4 тис. хімічних речовин різного ступеня шкідливості проникають в організм.При викурюванні цигарки відбувається згорання тютюну, паперу, хімічних домішок, смакових додатків. До речі, легкими цигарками курець завдає собі анітрохи не менше шкоди, а іноді й більше. Адже він відчуває тютюновий голод і біжить покурити набагато частіше, ніж любитель міцніших цигарок.

Декілька фактів з історії тютюнопаління:

  • Куріння вбиває близько 3 млн людей щорічно – кожного десятого дорослого у світі. Сьогодні кожні десять секунд від куріння помирає людина, вбиваючи себе сама! Це більше, ніж померлих від СНІДу, туберкульозу, наркотиків, травм та отруєнь, самогубств разом узятих. Якщо такі тенденції збережуться, то близько 500 млн людей в кінцевому рахунку будуть вбиті тютюном, причому половина з них – упрацездатному середньому віці, які втратять при цьому від 20 до 25 років життя.
  • Смертність спричинена тютюнокурінням в Україні складає 110 тисяч осіб на рік. Людина, яка викурює пачку сигарет на день, за рік отримує дозу опромінення у 500 ренген.
  • Розповсюдженість куріння у світі залишається високою і становить найвище серед чоловіків 62-64% українах Південно-Східної Азії, 58% - в Росії, 53% – у Греції, а серед жінок – у Данії – 38%), Іспанії, Нідерландах – по 30%. Поширеність куріння серед чоловіків в Україні є однією з найвищих у Європейському регіоні.
  • Україна входить до групи 11 Європейських країн, у яких поширеність куріння серед чоловіків дорівнює 50%.
  • Серед населення України поширеність тютюнокуріння складає: 25% щоденних курців, 6% – курять нерегулярно, 9% покинули курити, 40% ніколи не курили, 10% були експериментатори (викурили менш 100 сигарет за життя). Для порівняння, у США курить 23,5% населення, з них щоденно – 19,2%, іноді –4,3%. Серед осіб,якіпалять 41,3% намагаються кинути курити (хоча б 1 день без сигарет за останні 12 міс.). Покинули курити близько 30% чоловічого населення країн з високим рівнем доходу.

Чим приваблює куріння?

Куріня асоціюється з компанією друзів, після обідньою кавою, цікавою бесідою, приємною обстановкою. Але вчені з’ясували, що курці проводять дозвілля більш нудно і отримують від нього менше задоволення, ніж некурці; вони менш винахідливі у способах використання вільного часу і часто просто не знають, що з ним робити.

Чому тютюн шкідливий?

Тому що при палінні в будь-який час можуть з’явитися невиліковні хвороби: раклегенів, гортані, стравоходу, нирок – незалежно від кількості викурених цигарок та стажупаління.

Чим схожий тютюн на інші наркотики?

Нікотин – оcновна речовина тютюнового диму, вона порушує нормальну роботу головного мозку курця. Він викликає таку ж саму залежність, як і важкі наркотики – героїн та кокаїн. Тому хоч і більше 65% курців хочуть кинути курити, вдається це лише 10-15% з них.

Виникає питання, як звільнитися від куріння?

Способів і порад кинути курити дуже багато, адже палять різні люди і кожен обирає свій шлях до здоров’я. Але є деякі поради тим, хто хоче кинути виклик тютюну та тютюновій залежності:

1. Призначте День припинення куріння, назвіть його Днем здоров’я. Бажано, щоб він був у межах двох тижнів з моменту прийняття такого рішення.

2. Повідомте про своє рішення друзів, які б підтримали Вас у цьому.

3. Пам’ятайте, що у Вас завжди є можливість вибору і щоразу, коли Вам захочеться викурити сигарету, зізнайтеся собі: «Я хочу курити», але потім скажіть собі рішуче: «Але зараз я не буду курити, я обираю Здоров’я!».

4. Бажання курити приходить хвилеподібно. Намагайся пережити це бажання без сигарети.

5.Якщо з’явилося нестерпне бажання курити, вдихніть та спокійно видихніть повітря кілька разів, неначе затягуєтеся сигаретою, з’їжте цукерку або випийте будь-який безалкогольний напій.

6. Уникайте ситуацій, які провокують Ваше бажання покурити. Не зловживайте алкоголем, не перебувайте у компанії курців перші тижні після припинення куріння.

7. Якщо Ви викурюєте більше 10 сигарет на день бажано використовувати нікотинзамісний препарат та порадитися з лікарем щодо препаратів проти куріння.

Кинувши палити, людина також може відчувати постійне бажання поїсти. Це відбувається тому, що відмова від нікотину викликає відчуття голоду. Ось чому багато курців, як правило, набирають вагу після того, як вони кинули палити. Слід заздалегідь запастися здоровими закусками. Крім того, в результаті виходу з нікотинової залежності, знижується рівень цукру в крові, особливо протягом перших трьох днів після відмови від сигарет, і потім стабілізується протягом тижня.

Кинувши палити багато хто починає відчувати сильну тягу до солодкого, це відбувається через те, що тіло намагається компенсувати падіння рівня цукру.Крім цих симптомів можуть бути і такі, як дратівливість, різкі перепади настрою або депресія. Кинувши палити, людина також може страждати безсонням. Деякі люди відчувають нудоту протягом декількох днів після відмови від сигарет, поки організм не стабілізується.

Не варто турбуватися про ці прояви, оскільки організм вміє природним шляхом стабілізувати себе. Ці симптоми мають тимчасовий характер і не тривають більше тижня. У крайніх випадках ці прояви можуть триматися до одного місяця.

З урахуванням всіх цих проявів, можна було б задатися питанням, чому ж так важливо кинути палити?

Хоча б тому, що завдяки цьому сміливого кроку можна отримати безліч переваг.

По-перше, у людини покращується імідж. Пам’ятайте, люди, які ведуть здоровий спосіб життя завжди знаходяться у відмінній формі.

По-друге, після відмови від паління, ви відчуєте поліпшення здоров’я. Дослідження, проведені за останні роки, показали, що курці більш схильні до раку легенів, інсультів і серцевих нападів, порівняно з некурящими.

Нарешті, ті, хто вирішив кинути палити, отримують і фінансові вигоди. Зокрема, це економія щоденних витрат на сигарети та інші, пов’язані з ними витрати. Всі ці причини переконують кинути палити вже тільки заради того, щоб досягти переваг і вигод в життя без сигарет.

Всесвітній день боротьби з тютюнопалінням є ще однією нагодою для усвідомлення небезпеки, яку несе здоров’ю суспільства тютюнопаління, допомоги людям, які бажають позбутися цієї шкідливої звички та пересторога для тих, хто ще не спробував курити.

Оксана ОЛІЙНИК,
викладач циклової комісії природничих дисциплін

Топові дописи за місяць

Оновлені статті

 

 

Відокремлений структурний підрозділ

БЕРЕЖАНСЬКИЙ ФАХОВИЙ КОЛЕДЖ

НУБіП України

Адреса:

 вул. Академічна 20, м. Бережани,
Тернопільська обл., Україна, 47501

 (03548) 2-24-82   096 760 79 16

vp_batk@ukr.net   batcnubip@nubip.edu.ua

 

Національний університет біоресурсів

і природокористування України

Адреса:

 03041, Україна, м. Київ,
вул. Героїв Oборони, 15.

 (044) 527-82-42

 rectorat@nubip.edu.ua

© 2024 БФК НУБіП України.
 
 

Навігація