Відокремлений структурний підрозділ

БЕРЕЖАНСЬКИЙ ФАХОВИЙ КОЛЕДЖ

Національного університету біоресурсів і природокористування України

  вул. Академічна 20, м. Бережани, Тернопільська обл., Україна, 47501
A
A
A
Featured

Кооперативний рух на Бережанщині

IMG 9004

Кооперативний рух вважається у світі втіленням економічної демократії. Саме кооперативи, які демократично управляються їх членами, тобто працівниками-співвласниками, уособлюють в собі застосування економічних принципів в бізнесі. Об'єднуючись в кооперативи, громадяни, що найголовніше, навчаються демократії щодня на робочому місці, беручи участь в управлінні підприємством. Зокрема, працівники розвивають такі навички як вміння домовлятись, знаходити компроміси, слухати один одного, і, загалом, навчаються "спільної праці", що в умовах будівництва держави є вкрай важливим.

На такі теми та багато інших щодо зародження нового кооперативного руху на Бережанщині студенти нашого коледжу мали змогу порозмовляти з директором ТзОВ «Екопродінвест» Марією Валовою. Пані Марія, молода, креативна, далекоглядна особистість, в минулому студентка нашого коледжу, випускниця Національного університету біоресурсів і природокористування України, є ще й на сьогодні керівником інформаційно-підтримуючого центру розвитку обслуговуючих сільськогосподарських кооперативів Бережанського району. Тому співрозмовником вона виявилася вкрай цікавим.

 IMG 9015

На початку зустрічі гостя розповіла, що кооперативний рух – це економічно-соціальна, громадська діяльність членів кооперативів з метою захисту економічних та соціальних інтересів своїх членів. Як громадський рух виник під впливом економічних і соціальних умов розвитку суспільства, функціонування кооперативів як масових громадських організацій та господарських підприємств. Кооперативний рух існує у формі діяльності з пропаганди кооперативних ідей і принципів, агітації за кооперативну форму організації господарства, розробки проектів законів про кооперацію і статутів, матеріальної та трудової участі в утворенні й розвитку кооперативів, їх спілок і підприємств, кооперативних установ.

IMG 9001IMG 9016

Кооператив – це автономна асоціація осіб, що об'єдналися на добровільній основі з метою задоволення своїх загальних економічних, соціальних і культурних потреб та устремлінь за допомогою створеного у спільній власності на демократично контрольованого підприємства. Цінності, на яких засновані кооперативні об'єднання, включають в себе взаємодопомогу, особисту відповідальність, демократичність, рівність, справедливість і солідарність. В якості засновників члени кооперативних об'єднань дотримуються таких етичних цінностей, як чесність, відкритість, соціальна відповідальність і турбота про інших.

Марія Валова розповіла про плани щодо створення такого кооперативу на Бережанщині в с. Мечищів. Студенти уважно слухали, а далі посипались запитання, на які гостя дала вичерпні відповіді:

-  Хто є членами кооперативів? (Членами є особи або групи осіб, які потребують послуг і продуктів, які забезпечує кооператив. Якщо кооператив створюється для виробництва або здійснення певної роботи, членами є робітники-власники).

-  Які обов'язки членів? (Кооперативи вимагають, щоб члени купили частку в кооперативу – здійснили фінансову інвестицію в кооператив. Сума цієї частки коливається залежно від розміру і типу кооперативу. Кожен член має один голос, незалежно від кількості акцій, які йому належать).

-  Чи "відкрите та добровільне членство" означає, що ви зобов’язані приймати всіх підряд у кооператив? Ні, це не так. Кооперативні принципи кажуть, що членство у кооперативах відкрите «для всіх осіб, які можуть скористатися їх послугами і готові прийняти на себе відповідальність членства, без гендерної, соціальної, расової, політичної або релігійної дискримінації». Правила кожного кооперативу дають директорам, або тим, кого вони назначать, право прийняти, відмовити або відкласти розгляд заявки на вступ. Зазвичай, це відбувається на розсуд уповноваженої особи.

На завершення зустрічі пані Марія залишила для зацікавлених студентів свої контактні дані та запросила до співпраці, поки що для проходження практики. А в майбутньому, хтозна, може, котрийсь сьогоднішній безтурботний студент стане повноправним і поважним членом кооперативу.

Директор коледжу
Світлана Пилипишин

Оновлені статті

 

 

Відокремлений структурний підрозділ

БЕРЕЖАНСЬКИЙ ФАХОВИЙ КОЛЕДЖ

НУБіП України

Адреса:

 вул. Академічна 20, м. Бережани,
Тернопільська обл., Україна, 47501

 (03548) 2-24-82   096 760 79 16

vp_batk@ukr.net   batcnubip@nubip.edu.ua

 

Національний університет біоресурсів

і природокористування України

Адреса:

 03041, Україна, м. Київ,
вул. Героїв Oборони, 15.

 (044) 527-82-42

 rectorat@nubip.edu.ua

© 2024 БФК НУБіП України.
 
 

Навігація