Відокремлений структурний підрозділ

БЕРЕЖАНСЬКИЙ ФАХОВИЙ КОЛЕДЖ

Національного університету біоресурсів і природокористування України

  вул. Академічна 20, м. Бережани, Тернопільська обл., Україна, 47501
A
A
A
Спалювання листя: чому це небезпечно?
Featured

Спалювання листя: чому це небезпечно?

26 жовтня 2020 року викладачами циклової комісії природничих дисциплін Наталею ЧОРНОЮ та  Марією СНОВИДОЮ була проведена виховна година у групі Сп-21М на тему ”Спалювання листя: чому це небезпечно?” Студенти активно готували доповіді та цікаві презентації.

Для багатьох осінь асоціюється з красивим різнобарвним листям, фото якого кожен вважає за обов’язок викласти у себе в соцмережах. Однак, після того, як листя опало з дерев, чимало українців беруть до рук граблі і громадять його, після чого підпалюють.

Не зважаючи на те, що екологи та медики вже досить багато часу говорять про шкідливість спалювання листя, азаконодавство України забороняє його спалювати, мешканці сіл та міст досі не позбулися цієї шкідливої звички. Заїдьте в жовтні у невелике містечко або приватний сектор спального району і побачите ввечері дим, який тягнеться у небо звідусіль. Все це димове "шоу" супроводжуєтьсястійким гірким димом та пилом, який забивається в одяг та потрапляє в дихальні шляхи. Вам пощастить, якщо на вашому одязі просто залишиться запах диму. Однак, якщо у вас алергія – проблем зі здоров'ям не уникнути. А постійний контакт з димом – пряма дорога до хронічних захворювань.

У першу чергу, варто пам'ятати, що спалювання листя найбільше шкодить тим, хто його палить та тим, хто вдихає цей дим. За підрахунками, при згоранні 1 тонни листя утворюється 9 кг мікрочастинок пилу, які під час вдихання осідають у дихальних органах людини, а також 3 кг чадного газу, який, зв'язуючись із гемоглобіном крові, блокує постачання кисню до тканин. Разом з димом вивільняються пестициди та радіонукліди. В тліючому листі, без доступу кисню, утворюється дим, у якому виділяється небезпечна хімічна сполука бензопірен, яка сприяє розвитку онкологічних захворювань.

Вдихання диму зменшує стійкість організму до інфекцій. "Подразнений димом, епітелій слизової оболонки дихальних шляхів не здатен протистояти збудникам захворювань".

Окрім цього, при спалюванні, листя виділяє вуглекислий газ, що ще більше посилює парниковий ефект та веде до пришвидшення потепління клімату.

Згорання листя завдає непоправної шкоди навколишньому середовищу та мікроорганізмам, які збагачують ґрунт. По-перше, з листям згорають зимуючі комахи, такі як сонечка. По-друге, руйнується ґрунтовий покрив, відбувається збідніння ґрунту. По-третє, знищується насіння і коріння трав'янистих рослин. Негативним наслідком є й те, що при спалюванні листя пошкоджуються нижні частини дерев і кущів та верхні частини коріння, а промерзання грунту зростає в 2-4 рази.

Українське законодавство забороняє спалювати листя. Згідно зі статтею 77-1 Кодексу про адміністративні правопорушення передбачено штраф. Також спалювати листя і суху траву заборонено ст. 50 Конституції України, ст. 9, 12 Закону "Про охорону навколишнього природного середовища", ст. 16 Закону "Про охорону атмосферного повітря", п.п. 3.6.14, 3.7.4 "Правил утримання житлових будинків та прибудинкових територій", п.п.3.6, 6.4.2 "Правил утримання зелених насаджень у містах та інших населених пунктах", Законом "Про благоустрій у населених пунктах".

Насправді, у природі опале листя діє як утеплювач, який захищає кореневу систему дерев і кущів, а також мікроорганізми, які там знаходяться, від зимових морозів. Зрештою, листя перегниває, збагачуючи таким чином ґрунт. Давайте вже нарешті зруйнуємо цей міф щодо користі паління листя! Спалювання листя не має жодного позитивного впливу, навпаки – це бомба уповільненої дії.

ЧОРНА Наталія, СНОВИДА Марія
викладачі циклової комісії природничих дисциплін

Топові дописи за місяць

Оновлені статті

 

 

Відокремлений структурний підрозділ

БЕРЕЖАНСЬКИЙ ФАХОВИЙ КОЛЕДЖ

НУБіП України

Адреса:

 вул. Академічна 20, м. Бережани,
Тернопільська обл., Україна, 47501

 (03548) 2-24-82   096 760 79 16

vp_batk@ukr.net   batcnubip@nubip.edu.ua

 

Національний університет біоресурсів

і природокористування України

Адреса:

 03041, Україна, м. Київ,
вул. Героїв Oборони, 15.

 (044) 527-82-42

 rectorat@nubip.edu.ua

© 2024 БФК НУБіП України.
 
 

Навігація