З настанням тепла оживає не лише природа, а й шкідливі комахи, які є поширювачами інфекцій і хворіб, що перешкоджають якісному врожаю. Для профілактики захисту рослин потрібно починати обробку саду від шкідників.
Коли необхідно дати старт для обприскування дерев? Чим їх обробляти? Наскільки цей процес є безпечним для здоров′я? На ці та інші запитання шукали відповіді викладачки циклової комісії природничих дисциплін СНОВИДА Марія, ЧОРНА Наталія та студенти груп Сп-21М та Ео-41М БФК на виховному заході, який відбувся онлайн 29.03.2021.
Насамперед, слід очистити дерева від грибків, після чого можна обробляти підготовлену кору спеціальним розчином. Щоб процедура дала належний ефект, обробку дерев виконують в три етапи.
Початок активного сокоруху. Перша операція проводиться в період набрякання бруньок. Направлена вона на профілактику плодової гнилі, фітофторозу, парші та ін. Цю операцію виконують приблизно з 20 березня по 10 квітня. Однак, це дуже приблизний показник, що залежить від погоди і конкретного регіону.
Існує досить багато препаратів для даної процедури. Одними з найбільш популярних і ефективних є такі фунгіциди:
До формування бутонів. Час повторної процедури розраховують так, щоб після першої операції пройшло 2-3 тижні. Ось деякі з них: квіткоїд яблуневий; довгоносик; кліщ; тля і ін. Як тільки земля трохи прогріється, і з’являться найменші листочки, шкідники відійдуть від сплячки і полізуть за харчуванням на дерева. Це найбільш підходяща пора для їх знищення. Приблизний час виконання процедури – з 10 квітня і до початку травня. Але робити це потрібно до формування бутонів. Популярні інсектициди: «Актара»; «Кінмікс»; «Іскра»; «Командор» і ін. Засіб готують відповідно до інструкції, після чого в нього слід додати 5 г борної кислоти на 10 л розчину, яким потрібно обробити дерева протягом найближчих 7-8 годин після приготування.
Період бутонізації. Третя операція виконується приблизно в першу половину травня. Цю процедуру називають ще комплексною, так як вона поєднує в собі обробку від хвороб і шкідників одночасно.
Грамотна обробка плодових дерев, виконана вчасно, зробить ваш сад здоровим і сильним. Пам’ятайте, що хворобі завжди легше запобігти, ніж потім боротися з нею.
Але крім безпосереднього цільового призначення, фунгіциди чинять багатосторонній негативний вплив на біосферу. Головна небезпека полягає у входженні їх у біологічний колообіг, у процесі якого вони надходять в організми людей і тварин. Найвираженішу токсичну дію мають фунгіциди хлорорганічної і фосфорорганічної груп. Серед основних негативних екологічних наслідків застосування препаратів є втрата харчової цінності та смакових якостей. В значних концентраціях пригнічують імунну систему організму та, таким чином, підвищує його чутливість до інфекцій. Ступінь шкідливого впливу залежить також від технології застосування хімічних засобів, способів і кратності обробки рослин.
Для захисту довкілля від негативного впливу необхідно дотримуватися всіх регламентів щодо застосування пестицидів: норм внесення, термінів, способів. Також необхідно суворо дотримуватися ГДК препарату. Більш глибоке вивчення біологічних процесів, дослідження популяційної динаміки шкідливих і корисних організмів, стійких сортів та біологічних засобів дасть можливість скоротити застосування хімічних препаратів і зменшити негативний вплив на навколишнє середовище.