14 листопада 2024 року викладачка циклової комісії спеціальних економічних дисциплін Валентина РУДНИК провела виховну годину у формі освітньої бесіди «Поважай та розумій». Захід проходив в межах благодійної акції зі збору монет #Super- Coins, яку організували Національний банк України і Superhumans Center (сучасна клініка з протезування, реконструктивної хірургії, реабілітації та психологічної підтримки постраждалих від війни) та напередодні Міжнародного дня толерантності і був спрямований на підвищення обізнаності студентів щодо правил комунікації та етики спілкування з людьми з інвалідністю.
Головна мета заходу "Поважай і розумій" - розвинути у молоді навички спілкування з людьми з інвалідністю, сприяючи формуванню емпатії, терпимості і розуміння.
Однією з головних проблем сучасного суспільства є недостатня інформованість щодо специфіки потреб та комунікації з людьми з інвалідністю. Недостатнє розуміння цієї теми породжує бар'єри, стереотипи, а іноді навіть дискримінацію. В Україні, як і в багатьох країнах, формується інклюзивне суспільство, де кожна людина, незалежно від її можливостей, повинна мати рівний доступ до всіх сфер життя. Навчити студентів принципам етичного спілкування з людьми з інвалідністю означає створити основу для розумового суспільства, яке поважає гідність кожного свого члена.
Під час заходу студенти дізналися як уникати стереотипів, взаємодіяти, надавати підтримку з повагою, правильно висловлюватись і створювати атмосферу взаєморозуміння під час спілкування з людьми з інвалідністю. Також, переглядали мотивуючі відео про людей з інвалідністю, які досягли високих професійних успіхів, активно ділилися власним досвідом.
У ході бесіди було висвітлено основні принципи спілкування з людьми з інвалідністю:
- Поважайте особистий простір: завжди запитуйте дозвіл, перш ніж допомогти чи доторкнутися до речей, що належать людині з інвалідністю.
- Запитуйте перед тим, як допомогти: не варто автоматично братися за допомогу, бо така допомога може бути недоречною. Краще запитати: «Чи можу я вам допомогти?» та чекати відповіді.
- Уникайте жалю чи зверхнього тону: ставлення з жалем лише ускладнює комунікацію. Варто спілкуватися на рівних та з повагою.
- Будьте терплячими: кожен потребує свого часу для реакції чи відповіді, особливо коли людина має труднощі зі слухом чи мовленням.
- Говоріть прямо і відкрито: не уникайте теми інвалідності, але не робіть її центральною темою розмови, якщо це не є необхідним.
Виховний захід "Поважай та розумій" став кроком до більшої обізнаності, допоміг студентам глибше усвідомити важливість поваги, уважного і чуйного ставлення до кожної людини, незалежно від її особливостей. Студенти отримали можливість переосмислити своє ставлення до людей з інвалідністю та зрозуміти, що саме толерантність, підтримка і рівність формують основу справедливого суспільства.