Дедалі частіше ми бачимо випадки, коли російські спецслужби вербують українських підлітків через інтернет. Обіцяють легкі гроші, «дорослі» завдання й «важливу місію», а потім дистанційно підривають своїх агентів. Наймолодшій дитині, яку намагалися завербувати, лише 12 років. І це тільки з тих випадків, що вдалося викрити. З початку 2025 року скоєно 10 терактів за участю завербованих рф українських підлітків. З них 6 завершилися смертю юних виконавців злочинів.
З метою інформування та профілактики скоєння подібних злочинів у групі ЕкП-21/11СК 11.04.2025р. відбулася виховна година «Легкі гроші- важкі наслідки! Як не стати витратним матеріалом для ФСБ». Здобувачі освіти дізналися про кримінальну відповідальність за скоєне, відшкодування збитків, та про те, що деякі завербовані підлітки втрачають найцінніше – здоров’я і життя. Спільно визначили також групу ризику неповнолітніх, які найчастіше потрапляють в поле зору спецслужб країни - агресора, та сам алгоритм вербування. Основа таких протиправних дій - бажання дітей швидко і просто заробити великі кошти. Куратор наголосила, що стати успішним можна завдяки власному таланту, саморозвитку та самовдосконаленню. Дослідження психологів показали - до кола завербованих підлітків не потрапляють діти, які не просто займаються спортом, мистецтвом, IT тощо, а й мають там хоч невеличкі досягнення: винагороди, відзнаки, призові місця у конкурсах.
Здобувачі освіти також ознайомилися з порадами протистояти шантажу та спробам вербування. Це перш за все довіра у сімї, знання реальної кримінальної відповідальності, дотримання правил кібербезпеки. Імідж тинейджера в очах ровесників буде пристойним, якщо він допоможе розвінчати вербувальників – для цього потрібно звернутися до кіберполіції або СБУ з повідомленням про спробу вербування або через чатбот «Спали ФСБшника». Не ставай зброєю в руках ворога!