Природні ресурси України є безцінним надбанням, яке потребує належного захисту та збереження. Природно-заповідний фонд (ПЗФ) України відіграє ключову роль у забезпеченні екологічної рівноваги та збереженні біорізноманіття. Одним із елементів правового режиму охорони територій та об’єктів ПЗФ України й ефективним засобом їх збереження є застосування заходів юридичної відповідальності до порушників природно-заповідного законодавства.
З метою формування правових засад використання й охорони територій та об’єктів природно-заповідного фонду України 25 листопада відбувся студентський воркшоп «Зелені закони: правовий каркас природно-заповідного фонду України». Учасниками заходу стали здобувачі освіти 2 курсу спеціальності 101 Екологія.
Викладачка циклової комісії гуманітарних дисциплін Ірина КОСТІВ в межах дисципліни екологічне законодавство ознайомила здобувачів освіти з основними законодавчими актами про природно-заповідний фонд України, а також сформувала уявлення про Національну екологічну мережу України та мету її створення.
Далі здобувачі освіти представили ряд проєктів про збереження природного спадку України, підкресливши необхідність відповідального ставлення до навколишнього середовища:
- Екологічні виклики Подільських товтр: законодавство та збереження (Тетяна ТРЕМБАНЧУК);
- Олешківські піски: екологічна цінність та охорона в рамках природно-заповідного фонду України (Анна КЛЮБА);
- Синевир: унікальне природне явище та його охорона (Роман ЮСЬКІВ);
- Охорона Українського степового природного заповідника: виклики та відповідальність у збереженні природних ресурсів (Анна ФЕДОРЕНКО);
- Поліський природний заповідник: екологічна цінність та стратегії охорони природних екосистем (Яна ДРЕМОВА);
- Заповідник Медобори: збереження природної спадщини та екологічна відповідальність (Мар'яна ОСТРОВСЬКА);
- Чорнобильський біосферний заповідник: екологічна відповідальність у контексті відновлення та збереження природних екосистем (Соломія ЗАХАРКІВ);
- Карпатський природний заповідник: охорона біорізноманіття та екологічні ініціативи в гірських регіонах України (Надія ЗАВІЙСЬКА);
- Асканія-Нова: унікальний оазис біорізноманіття та екологічні стратегії його збереження (Софія ЗАГНІЙНА).
Студенти-доповідачі продемонстрували глибокі знання про правові аспекти природно-заповідного фонду. Вони підготували дослідження, що висвітлюють актуальні проблеми охорони природних територій, зокрема на прикладах конкретних заповідників та національних парків, та роль суспільства у збереженні природних ресурсів. Здобувачі виявили здатність критично аналізувати законодавство та пропонувати шляхи його вдосконалення.
На завершення еколого-правового воркшопу було ухвалено резолюцію, в якій учасники закликали до активізації роботи над удосконаленням законодавства, підвищенням обізнаності населення про важливість охорони природи та залученням молоді до екологічних ініціатив. Цей захід став важливим кроком у формуванні активної громадянської позиції серед студентів та сприяв їхньому глибшому розумінню правових аспектів охорони природно-заповідного фонду України.