Відповідно до листа Міністерства освіти і науки України від 22.04.2023 № 1/4408-22 «Про просвітницькі заходи з питань уникнення враження мінами і вибухонебезпечними предметами у надзвичайній ситуації», 24.03 2022 року у групі К-11М викладачем Володимиром ГАХОВСЬКИМ і начальником 7 ДПРЧ 2 ДПРЗ Головного управління ДСНС України у Тернопільській області Богданом ПАТРОЮ проведено бінарне заняття на тему «Правила поведінки під час виявлення невідомих вибухонебезпечних предметів».
Вибухонебезпечні предмети становлять загрозу життю людини та оточуючих. До них відносять: артилерійські снаряди, реактивні та інженерні міни, авіабомби, детонатори, ручні гранати, набої різних видів.
Їх можна виявити на землі у лісі, на полі після розмиву ґрунту дощовими водами, а також на дні річок.
Основну небезпеку у вибухонебезпечних предметах становлять пристрої ініціювання вибуху основної маси вибухівки боєприпасу.
Під час перебування у землі від впливу вологи, взаємодії металу та вибухової речовини боєприпасу утворюються хімічні сполуки, які зовні мають вигляд білуватих порошкоподібних наростів.
Якщо вибуховий снаряд пролежала в землі десятки років і не вибухнула, це не означає, що вона безпечна. Вона стає більш небезпечною та може вибухнути від тертя, іскри чи удару.
Якщо ви натрапили на невідомі предмети, що схожі на вибухонебезпечні необхідно дотримуватись певних правил, щоб уберегти від небезпеки себе та оточуючих, а саме:
- не чіпайте, не рухайте знахідку;
- зафіксуйте точний час, коли вона була виявлена;
- відгородіть місце, де знаходиться підозрілий предмет;
- відведіть подалі людей від підозрілої знахідки;
- припиніть будь-які роботи в районі небезпечного місця;
- організуйте тимчасову охорону небезпечного місця до приїзду спеціально підготовлених фахівців та не допускайте туди сторонніх осіб;
- про знахідку вибухонебезпечного предмета необхідно терміново повідомити до Cлужби порятунку «101» чи до поліції за номером «102».
Після повномасштабного вторгнення росії в Україну 24 лютого 2022 року проблема мін і вибухонебезпечних залишків війни набула особливої гостроти.
Під час проведення заняття було наочно продемонстровано макети вибухонебезпечних предметів і неоднократно наголошувалось, що знешкоджувати їх мають право тільки спеціально підготовлені фахівці піротехнічних груп, які пройшли фахову підготовку та мають практичні навички роботи з вибуховими речовинами та різноманітними боєприпасами. Здобувачам освіти надано рекомендації з питань уникнення враження мінами і вибухонебезпечними предметами та поведінки у надзвичайній ситуації.